Svarbu! Spausdinimo data 2024-12-21. Ši informacija skaitymo metu gali būti atnaujinta.
Norėdami matyti aktualią redakciją apsilankykite www.sufleris.lt
Darbo teisės normos nereikalauja mokėti dienpinigių už vienos dienos komandiruotę Lietuvoje. Tačiau tokius dienpinigius (jų dydžius ir mokėjimo taisykles) įmonės gali nusistatyti pačios, ir, jeigu jie neviršys LRV nutarimu nustatytos dienpinigių normos (nuo 2023-08-01 – 28 Eur) ir 50 proc. darbuotojui nustatyto darbo užmokesčio, vienos dienos komandiruotės dienpinigiai bus neapmokestinami.
Klausimas
Kokio dydžio dienpinigius pagal įstatymą privalo mokėti įmonė, kai komandiruotės trukmė Lietuvoje – viena diena?
Mokesčių SUFLERIO atsakymas
Darbo kodekso 107 str. 3 dalyje nurodyta:
„Jeigu darbuotojo komandiruotė trunka ilgiau negu darbo diena (pamaina) arba darbuotojas komandiruojamas į užsienį, darbuotojui privalo būti mokami dienpinigiai, kurių maksimalius dydžius ir jų mokėjimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.“
Darbo kodeksas reikalauja mokėti dienpinigius už komandiruotę Lietuvoje, jeigu ji trunka ilgiau nei vieną dieną. Prievolės mokėti dienpinigius už vienos dienos komandiruotę Darbo kodeksas nenustato.
Dėl dienpinigių už vienos dienos komandiruotę Lietuvoje mokėjimo šalys gali sulygti darbo sutartyje, tai gali būti nustatyta kolektyvinėje sutartyje, susitarime su darbo taryba ar įmonės vadovo įsakymu patvirtintame įmonės vidaus norminiame teisės akte. Yra draudžiama bloginti darbuotojo padėtį, lyginant su ta, kuri yra nustatyta Darbo kodekse (DK 3 str. 8 d.), tačiau nėra draudžiama darbuotojų padėtį gerinti, pavyzdžiui, mokėti darbuotojui išmokas, kurių Darbo kodeksas nereikalauja mokėti.
Pelno mokesčio ir GPM apskaičiavimo tikslais komandiruotės išmokas reglamentuoja LRV 2023-01-28 nutarimas Nr. 99 „Dėl Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklių patvirtinimo“. Šių taisyklių 12 punkte nurodyta:
„Iš pajamų negali būti atskaitomos dienpinigių išlaidos, viršijančios sumą, kuri būtų apskaičiuota kiekvienai komandiruotės dienai taikant Maksimalių dienpinigių dydžių sąraše nustatytus dienpinigių dydžius.“
Kaip matyti, komandiruočių kompensacijomis mokesčių apskaičiavimo tikslais laikomi dienpinigiai, apskaičiuoti už kiekvieną komandiruotės dieną, neviršijantys LRV nutarimu Nr. 526 patvirtintų dienpinigių normų.
Nuo 2023-08-01 | Dienpinigių norma – 28 Eur |
Apibendrinant galima teigti, kad darbo teisės normos nereglamentuoja vienos dienos komandiruotės Lietuvoje dienpinigių mokėjimo (nei reikalauja juos mokėti, nei draudžia). Jeigu darbdavys planuoja darbuotojams mokėti dienpinigius už vienos dienos komandiruotę Lietuvoje, jis pats turi nustatyti tokių dienpinigių mokėjimo atvejus ir taisykles: kokiais atvejais jie mokami, kokiais terminais, ar jie gali būti mažinami, kiek mažinami ir pan. Atkreipsime dėmesį, jog, atsižvelgiant į tai, kad Darbo kodeksas (DK 107 str. 3 d.) vienos dienos komandiruotės Lietuvoje dienpinigių mokėjimo nereglamentuoja, taip pat nebūtų taikomas ir LRV nutarimu Nr. 526 patvirtintas Dienpinigių mokėjimo tvarkos aprašas, kurį Vyriausybė patvirtino pagal DK 107 str. 3 dalies reikalavimus.
Priminsime, kad per mėnesį už komandiruotę Lietuvoje išmokėtų dienpinigių išlaidos mokesčių apskaičiavimo tikslais yra lyginamos su darbuotojui nustatytu darbo užmokesčiu ir 50 proc. DU viršijanti dienpinigių suma yra apmokestinama kaip darbo užmokestis – GPM ir „Sodros“ įmokomis. Su šia tema susijusi konsultacija „Lietuviškų dienpinigių apmokestinimo taisyklės“.