Svarbu! Spausdinimo data 2024-11-01. Ši informacija skaitymo metu gali būti atnaujinta.
Norėdami matyti aktualią redakciją apsilankykite www.sufleris.lt
Mokėjimai užsienio įmonėms už licencijuojamų kompiuterių programų naudojimą (autorių teisių objektą), kai autorius suteikia teisę daryti programos kopijas, jas platinti ar viešai naudoti kaip savo, laikomi honoraru ir PM prie pajamų šaltinio objektu. Tokios išmokos yra apmokestinamos 10 proc. PM. Nyderlandų rezidentams išmokamoms išmokoms yra taikomas 0 proc. PM tarifas.
Klausimas
LT įmonė (UAB) iš užsienio įmonių perka licencijuotas programas. Lietuvos juridinis asmuo (UAB) iš užsienio įmonių (Australijos, Olandijos, Taivano) neribotam laikui perka licencijuotas programas, skirtas instaliuoti į įmonės gaminamą aparatūrą ir kartu su aparatūra parduoti klientams. Kartais perka šių programų atnaujinimus. Ar reikia išskaičiuoti PM prie pajamų šaltinio už šias programas ir jų atnaujinimus?
Mokesčių SUFLERIO atsakymas
Kad būtų galima atsakyti į klausimą, nepakanka pateiktos informacijos, nėra aišku, ką įmonė perka (kompiuterio programą, prieigą prie programos, elektroninį produktą ar kt.), kaip tiksliai yra panaudojama įsigyta programa ir kokiu tikslu perkami programų atnaujinimai. Todėl pateiksime tik preliminarų vertinimą.
Šiuo metu mokesčių administratorius laikosi nuomonės, jog mokėjimai už licencijuojamų kompiuterių programų naudojimą (autorių teisių objektą), kai autorius suteikia teisę daryti programos kopijas, jas platinti ar viešai naudoti kaip savo, laikomi honoraru ir pelno mokesčio prie pajamų šaltinio objektu (PMĮ 4 str. 5 d. 3 p.). Pagal PMĮ 5 str. 1 d. 2 punktą, honorarams taikomas 10 proc. pelno mokestis prie pajamų šaltinio (PMĮ 4 str. 4 d. 3 p.).
Nuo 2019-01-01 įsigaliojo LR ir Japonijos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis. Tai pakeitė DAIS, sudarytų su kitomis užsienio valstybėmis, taikymą. Ir lemia užsienio valstybių rezidentams išmokamų honorarų apmokestinimą skirtingais PM tarifais.
Nuo 2019 metų 0 proc. pelno mokesčio tarifas taikomas išmokant honorarus Nyderlandų rezidentui. Pritaikiusi 0 proc. pelno mokesčio tarifą įmonė turi turėti dokumentus, patvirtinančius, kad išmoką moka šios valstybės rezidentui (tokiu dokumentu galėtų būti užsienio mokesčių administratoriaus išduota rezidavimo vietą patvirtinanti pažyma (DAS-1 forma) ir kad išmoką gauna tikrasis jos savininkas (tai turėtų būti įmanoma nustatyti remiantis licencine sutartimi).
Lietuva su Taivanu ir Australija nėra pasirašiusi DAIS, todėl išmokant išmokas Australijos ar Taivano rezidentui turėtų būti taikomos Lietuvos pelno mokesčio įstatymo nuostatos ir išmokamos sumos turėtų būti apmokestinamos 10 proc. pelno mokesčiu prie pajamų šaltinio.
Visais šiais atvejais, išmokėjusi išmokas kaip honorarą (apmokestinamą ir neapmokestinamą), Lietuvos įmonė turi pateikti Užsienio apmokestinamiesiems vienetams išmokėtų pajamų (sumų) ir nuo jų apskaičiuoto pelno mokesčio deklaraciją (FR0313). Deklaracija pateikiama ir mokestis sumokamas per 15 dienų pasibaigus mėnesiui, per kurį buvo išmokėtos išmokos užsienio įmonei.
Pažymėtina, kad vertinant, ar tikrai mokėjimai už licencijuotų programų naudojimą turėtų būti laikomi honoraru, reikėtų žinoti individualias sutarčių su Australijos, Nyderlandų ir Taivano įmonėmis sąlygas.
Komentarai