Svarbu! Spausdinimo data 2025-02-06. Ši informacija skaitymo metu gali būti atnaujinta.
Norėdami matyti aktualią redakciją apsilankykite www.sufleris.lt
Vien sudarytos panaudos sutarties ir remontą patvirtinančių dokumentų nepakaks leidžiamiems atskaitymams pagrįsti. Tokiais atvejais reikia pademonstruoti atliktų remonto darbų faktiškumą ir tokių sąnaudų būtinumą, jų ekonominę naudą. Jeigu tokių įrodymų nebus, bus laikoma, kad MB narys arba jo seneliai gavo naudos, ir turės būti skaičiuojamos pajamos natūra, kurios nebus laikomos įmonės leidžiamais atskaitymais.
Klausimas
MB, ne PVM mokėtojos, veikla – naudotų atsarginių dalių pardavimas. Bendrijos direktoriaus ir nario seneliai pagal panaudos sutartį perdavė MB negyvenamą pastatą 10-čiai metų. Pastatas senas, todėl MB jį remontuos, turės kitų eksploatacinių išlaidų. Pastatas MB veikloje bus naudojamas kaip atsarginių dalių sandėlis. Ar MB patirtos remonto, kitos eksploatacinės išlaidos bus leidžiami atskaitymai? Kokių mokestinių pasekmių gali atsirasti, jeigu sandoris sudarytas tarp susijusių asmenų?
Mokesčių SUFLERIO atsakymas
Klausime nenurodyta, kokios paskirties pastatas perduodamas naudotis MB, kokio dydžio, kokios patalpos bus remontuojamos, kokio pobūdžio remontas bus atliekamas, kokia dalis patalpų yra reikalinga prekėms sandėliuoti, kodėl apskritai turėtų būti atliekamas pastato, skirto naudotoms atsarginėms dalims saugoti, remontas.
Tik todėl, kad šeimai priklausantis namas pagal panaudos sutartį bus perduotas MB, jo remontas savaime netaps leidžiamais atskaitymais ir nebus atleistas nuo mokesčių. Bus būtina įrodyti, kad šio pastato ar pastate esančių patalpų (atitinkamos paskirties ir dydžio) reikia MB veiklai vykdyti, o patiriamos išlaidos yra įprastos MB vykdomai veiklai ir būtinos jos pajamoms uždirbti ar ekonominei naudai gauti. Taip pat reikės įrodyti, kad atliekant remonto darbus nebuvo siekiama asmeninės naudos ar duoti naudos kitiems šeimos nariams, t. y. pasinaudoti įmonės lėšomis ir, išvengiant mokesčių, suremontuoti šeimai priklausantį namą.
Jeigu visa tai bus įrodoma, tuomet MB veiklai vykdyti būtinų patalpų remontas bus MB leidžiami atskaitymai. Tokie remontai leidžiamais atskaitymais pripažįstami pagal PMĮ 20 straipsnio nuostatas: paprastojo remonto sąnaudos iš karto pripažįstamos leidžiamais atskaitymais, remonto, kuris pagerina turto naudingąsias savybes ar pailgina naudingo tarnavimo laiką, sąnaudos pripažįstamos leidžiamais atskaitymais per panaudos sutarties laikotarpį – 10 metų.
Vien tik patyrus remonto sąnaudų ir sudarius pastato panaudos sutartį, leidžiamų atskaitymų nebus. Tokiais atvejais reikia pademonstruoti aplinkybių visumą: koks remontas atliekamas, kiek medžiagų sunaudojama, kokie darbai atliekami. Įmonei reikės pagrįsti sąnaudų faktiškumą – turėti įrodymus, patvirtinančius, kad buvo atliekamas pastato remontas, kokie darbai buvo atliekami, kokio pobūdžio eksploatavimo išlaidos patiriamos, ar apie tokią atsargų sandėliavimo vietą yra pranešta VMI, pateikiant FR0791 formą, kurios pagrindu mokesčių administratorius galėtų netikėtai atvykti ir įsitikinti tokios sandėliavimo vietos buvimu.
Taip pat būtina turėti įrodymus, patvirtinančius, kad tokios remonto išlaidos buvo būtinos įmonės veiklai vykdyti. Būtina nurodyti protingus saugomų atsargų kiekius pastate ir pagrįsti tokių sąnaudų ekonominę naudą įmonei: kokios atsargos laikomos pastate, kokį kiekį atsargų, apskaitos duomenimis, turi įmonė, kokios apimties veiklą vykdo įmonė, kokio dydžio atsargoms saugoti naudojamas pastatas, kur toks pastatas yra. Tikėtina, jog pagrįsti, kad naudotoms atsarginėms dalims saugoti yra reikalingas pastato remontas, bus sudėtinga. Jeigu tokių įrodymų nebus, tikėtina, bus laikoma, kad tokio pastato remonto ir eksploatavimo sąnaudos yra privačių poreikių tenkinimas ir kad MB nario senelis arba MB narys gavo naudos – pajamų natūra.
Jeigu būtų nustatyta, kad naudos gavo MB nario seneliai, jų nauda būtų apmokestinama GPM taikant 15 proc. tarifą. MB nario nauda būtų apmokestinama priklausomai nuo to, kokios rūšies pajamomis būtų pripažintos tokios pajamos: jeigu tai būtų dividendai (deklaruojama naudojant 26 kodą), būtų taikomas 15 proc. GPM tarifas, jeigu su darbo santykiais susijusios pajamos (deklaruojamos naudojant 02 kodą) – būtų apmokestinama GPM, taikant 20 proc. tarifą, ir „Sodros“ įmokomis.
Mokesčių administratorius itin daug dėmesio skiria sandoriams, sudarytiems tarp susijusių asmenų (įmonės savininko, jo šeimos narių ir jų įmonių, ir pan.). Tokius sandorius mokesčių administratorius priskiria rizikos grupei dėl galimo piktnaudžiavimo ir privačių poreikių tenkinimo. Tokie sandoriai yra nagrinėjami atidžiau.