Svarbu! Spausdinimo data 2024-12-21. Ši informacija skaitymo metu gali būti atnaujinta.
Norėdami matyti aktualią redakciją apsilankykite www.sufleris.lt
Praktinė situacija
Lietuvos įmonė, PVM mokėtoja, perka prekes FCA T2 INCOTERMS sąlygomis iš DE PVM mokėtojo, jas krauna į LT įmonės užsakytą transporto priemonę ir veža:
1. iš BE į LT
2. iš BE į PL.
Kokias rizikas kelia tokie sandoriai? Kaip juos reikėtų deklaruoti ir apmokestinti?
Mokesčių SUFLERIO atsakymas
Norint vertinti rizikas, reikėtų žinoti ne sutartines prekių pristatymo sąlygas (Incoterms), bet faktines prekių tiekimo, gabenimo, perdavimo aplinkybes (visą grandinę), taip pat tiekėjo (visų tiekimuose dalyvaujančių asmenų) ir pirkėjo statusą bei PVM registracijas kitose ES valstybėse narėse.
Bendru atveju prekių įsigijimas iš kitos ES valstybės narės, kai LT įmonė pati atsigabena prekes į Lietuvą (ir tų prekių gabenimas yra tiesiogiai susijęs su įsigijimu), kokių nors ypatigų rizikų LT įmonei nekelia. Dėl tokių, kaip nurodyta klausime, tiekimų rizikos turėtų kilti BE ir DE įmonėms (BE tiekimas turėtų būti apmokestinamas taikant standartinį BE PVM tarifą, o DE įmonės tiekimas būtų laikomas nepavykusiu trikampės prekybos sandoriu). Jeigu šios įmonės tinkamai nevykdys savo PVM prievolių, gali kilti klausimų ir dėl LT įmonės veiksmų teisėtumo.
Tuo atveju, kai LT įmonė prekes atsigabena į PL, laikoma, kad prekių įsigijimas įvyko PL, ir LT įmonė turėtų turėti PL PVM kodą. Jeigu jo neturės, iš ES įsigytų prekių PVM skaičiuos Lietuvoje (PVMĮ 12-2 str. 2 d.) ir mokės jį į LT biudžetą (būtų pritaikyta rezervo taisyklė).
Abiem atvejais prekių įsigijimas iš DE tiekėjo ir jų atgabenimas iš BE į LT ar PL būtų laikomas prekių įsigijimu iš ES ir deklaruojamas PVM deklaracijoje kaip prekių įsigijimas, tik antruoju atveju apskaičiuotas PVM būtų neatskaitomas.