Svarbu! Spausdinimo data 2024-12-21. Ši informacija skaitymo metu gali būti atnaujinta.
Norėdami matyti aktualią redakciją apsilankykite www.sufleris.lt
Įprastai atvejai, kai prekės sugadinamos dėl netinkamo jų transportavimo, krovimo, pakavimo, saugojimo, po kurio jos tampa nebetinkamos naudoti, nepriskiriami objektyvioms nuo PVM mokėtojo nepriklausančioms priežastims, ir laikoma, kad prekės buvo sugadintos dėl paties PVM mokėtojo kaltės. Tokiais atvejais tikslinama PVM atskaita.
Klausimas
Įmonė „Pardavėjas“ parduoda įrangą ir „Pirkėjo“ patalpose ją sumontuoja iš atskirų sudedamųjų dalių, instaliuoja ir iki galo paruošia naudoti. „Pardavėjo“ nurodymu, logistikos bendrovė atgabeno „Pirkėjui“ įsigytą įrangą ir ją iškrovė. „Pardavėjo“ darbuotojams išpakuojant vieną iš įrenginio sudedamųjų dalių – transformatorių, lūžo transportavimo konstrukcija. Dėl didelės masės smūgio metu sukrypo transformatoriaus konstrukcijos ir buvo sugadinti vidiniai elektroniniai komponentai. Pagal ES reglamentavimą ir garantinius įsipareigojimus tokios paskirties įrenginio remontas negalimas (medicininė įranga). Įmonė patyrė nuostolių. Įrangos transportavimas buvo apdraustas, tačiau draudimo bendrovė aiškina, kad krovinys apgadintas jau iškrovus, taigi draudimo apsauga išpakavimo metu negalioja. Įranga įsigyta iš ES. Buvo apskaičiuotas ir atskaitytas PVM. Ar šiuo atveju privaloma tikslinti PVM?
Mokesčių SUFLERIO atsakymas
Bendruoju atveju, kai prekės, kurių pirkimo PVM buvo įtrauktas į atskaitą, prarandamos ir nebebus naudojamos PVM apmokestinamoje veikloje, pavyzdžiui, nurašomos kaip nebetinkamos naudoti, turėtų būti tikslinama tokių prekių PVM atskaita, nebent įrodoma, kad tokios prekės yra prarastos dėl kitų objektyvių ir nuo PVM mokėtojo nepriklausančių priežasčių (PVMĮ 66 str. 2 d. 3 p.).
Įprastai mokesčių administratorius atvejus, kai prekės sugadinamos dėl netinkamo jų transportavimo, krovimo, pakavimo, saugojimo, po kurio jos tampa nebetinkamos naudoti, nepriskiria objektyvioms nuo PVM mokėtojo nepriklausančioms priežastims ir laiko, kad prekės buvo sugadintos dėl paties PVM mokėtojo kaltės. Todėl labai tikėtina, kad, prekės išpakavimo metu tiekėjo darbuotojams sugadinus įrangos konstrukciją, dėl kurios įranga tapo nebetinkama naudoti, tai nebus laikoma ta nuo PVM mokėtojo nepriklausančia objektyvia priežastimi, dėl kurios galėtų būti netikslinama PVM atskaita.
Ar utilizavus tokią netinkamą naudoti įrangą ir turint utilizavimo faktą patvirtinančius dokumentus būtų galima netikslinti PVM atskaitos, nesusipažinę su tokios įrangos charakteristika, padarytais pažeidimais, tiekimo, garantiniais įsipareigojimais, ES teisiniu reglamentavimu, patvirtinti negalėsime. Paprastai tokios individualios aplinkybės ir turimi įrodymai yra vertinami mokesčių administratoriaus patikrinimo metu. Todėl nusprendus netikslinti tokios įrangos PVM atskaitos ir siekiant išvengti ateityje mokestinių pasekmių, reikėtų gauti iš VMI raštišką išaiškinimą šiuo konkrečiu atveju.
Klausime nenurodėte, ką planuojate daryti toliau su tokia sugadinta įranga, todėl negalime svarstyti kitų variantų, galinčių ar negalinčių suteikti teisę į PVM atskaitą.