Svarbu! Spausdinimo data 2024-11-21. Ši informacija skaitymo metu gali būti atnaujinta.
Norėdami matyti aktualią redakciją apsilankykite www.sufleris.lt
Atsižvelgiant į tai, kad dokumentacija, leidžianti įsirengti saulės elektrinę, bus parengta patalpas išsinuomojusios įmonės vardu, ji užsakys įrengti elektrinę ir už tai sumokės, gaus paramą iš APVA ir jos vardu elektrinė bus įregistruota ESO, šio ilgalaikio turto savininke bus laikoma patalpas išsinuomojusi įmonė. Tačiau ką daryti, kai nuomos sutartis pasibaigs ar bus nutraukta, šalys galėtų susitarti iš anksto.
Klausimas
Gamybinė įmonė A išsinuomojo patalpas iš prekybinės įmonės B 5 metų laikotarpiui – nuo 2023 m. 02 mėn. iki 2028 m. 02 mėn. – gamybinei veiklai vykdyti. Pasibaigus nuomos laikotarpiui, sutartis bus tęsiama (abi įmonės tarpusavyje susijusios). Nuomos sutartyje numatyta, kad įmonė B (nuomotoja) neprieštarauja, jog gamybinė įmonė A (nuomininkė) įsirengtų saulės elektrinę ant savininkės įmonės B patalpų stogo. Nuomininkė gamybinė įmonė A ant nuomojamų patalpų stogo saulės elektrinę įsirengs iš dalies savo lėšomis ir panaudodama iš APVA gautą paramą. Nuosavybė bus įregistruota Juridinių asmenų registre gamybinės įmonės A vardu. Taip pat šios įmonės vardu saulės elektrinė bus traukta į ESO ir elektros tiekėjo apskaitą. Ar įrengta saulės elektrinė bus pripažįstama gamybinės įmonės A IMT (priskirta grupei „Mašinos ir įrengimai“ ir nudėvima per 5 metus)? Ar gali kilti nesklandumų, kad šis IMT bus įrengtas ant nuomotojos įmonės B patalpų stogo?
Mokesčių SUFLERIO atsakymas
Atsakydami į klausimą darome prielaidą, kad saulės elektrinė bus atskiras įrenginys, t. y. ji netaps neatskiriama nekilnojamojo turto dalimi (inžinerinės sistemos dalimi) ir tai patvirtins projektinė dokumentacija, taip pat šis įrenginys nebus kokiu nors būdu registruojamas NT registre. Tuomet pagal PMĮ 1 priedėlį toks įrenginys galėtų būti priskirtas ilgalaikio turto grupei „Mašinos ir įrengimai“, kuriai taikomas maksimalus 5 metų nusidėvėjimo normatyvas ir kuriai priskirti turto vienetai gali būti laikomi investicinio projekto turtu (PMĮ 46-1 str. 1 d.). Su šia tema susijusi konsultacija „Saulės elektrinės investicinis projektas“.
Atsižvelgiant į tai, kad įmonė A turi pastato savininkės leidimą įrengti jai reikalingą įrangą ant pastato stogo, rangos sutartis sudaryta įmonės A vardu (ir visa reikalinga techninė dokumentacija bei leidimai suderinti įmonės A vardu), už saulės elektrinės įrengimą sumokės įmonė A, pastatyta elektrinė bus įregistruota ESO įmonės A vardu, elektros energiją naudos įmonė A ir tokios energijos apskaitą tvarkys įmonės A elektros tiekėjas, be to, įmonė A gaus APVA paramą, pagrindo nelaikyti saulės elektrinės įmonės A ilgalaikiu turtu nėra. Toks įrenginys turėtų būti pripažįstamas įmonės A ilgalaikiu turtu, parodomas įmonės A balanse, įmonė A jį turėtų nudėvėti ir nusidėvėjimo bei elektrinės eksploatavimo (priežiūros) išlaidas galėtų pripažinti leidžiamais atskaitymais, o jų pirkimo PVM atskaityti bendra PVMĮ nustatyta tvarka.
Tačiau atsižvelgiant į tai, kad saulės elektrinė bus eksploatuojama ilgesnį nei 5 metų (nuomos) laikotarpį, šalys turėtų susitarti, kas įvyks tuo atveju, jeigu nuomos sutartis pasibaigs po 5 metų arba bus nutraukta anksčiau. Ta aplinkybė, kad šalys yra susijusios, savaime šio klausimo neišsprendžia, o nesutarus iš anksto (ar bent jau neišreiškus ketinimų raštu), gali būti laikoma, kad sandoris nėra visiškai skaidrus, o įmonė A savo lėšomis įrengė elektrinę susijusiai įmonei. Todėl būtų naudinga išsiaiškinti, kaip toks įrenginys bus perleidžiamas pasibaigus nuomai, kokiomis sąlygomis tai turėtų vykti ir kokios procedūros turi būti atliekamos norint šią įrangą perduoti ir eksploatuoti (įskaitant ir perkėlimą ESO ar elektros tiekėjo apskaitoje) įmonės B vardu kaip įmonės B ilgalaikį turtą.